NOVISAD2019__169
V rámci dlouhodobého partnerství mezi slánským Gymnáziem V. Beneše Třebízského a Gymnáziem J. J. Zmaje v Novém Sadu se i letos uskutečnila návštěva tohoto největšího města Vojvodiny – autonomní součásti Srbské republiky. Ve dnech 24. 3. – 29. 3. 2019 tak 40 slánských gymnazistů pobývalo v rodinách u svých srbských hostitelů.

Kromě tradiční prohlídky Nového Sadu a jeho okolí a výletu do Bělehradu studentky a studenti slánského gymnázia nově absolvovali především tematicky zaměřenou exkurzi do města Kragujevac, kde v pietním areálu Šumarica si připomněli nezměrné oběti, které srbskému národu přinesla druhá světová válka.
Minulost tohoto města má ale také výraznou spojitost s československými dějinami, neboť zde na konci první světové války došlo k neúspěšné vzpouře rakousko-uherských vojáků slovenské národnosti, z nichž 44 bylo popraveno. Tuto událost dodnes připomíná vojenský památník. Součástí cesty do středního Srbska byla rovněž návštěva Oplence. Zde se nachází nekropole panovnického rodu Karadjordjevićů, kteří v bývalé Jugoslávii vládli do roku 1941.
Na programu bylo také již tradiční setkání s českými krajany ve Vojvodině. Zatímco loni účastníci studentské výměny cestovali za místními Čechy do vzdáleného Vršce v Banátu, letos se s nimi setkali přímo v Novém Sadu, kde byla v roce 2018 založena místní organizace České besedy, což je kulturní a vzdělávací sdružení naší menšiny v Srbsku. Zástupcům české krajanské komunity v Novém Sadu paní Lidiji Bubnjević a panu Viktoru Šimalovi pak učitelé slánského gymnázia kromě drobných dárků a českých časopisů předali také publikace o minulosti a přítomnosti Slaného.
Poprvé se studenti našeho gymnázia setkali se srbskými Čechy před čtyřmi lety, kdy navštívili město Bela Crkva a obce Češko Selo a Kruščica.
Na závěr pobytu se učitelé Gymnázia V. Beneše Třebízského setkali s ředitelem novosadského gymnázia dr. Radivojem Stojkovićem, který vyslovil přání, aby studentské výměny pokračovaly i v dalších letech.
Olga Míková, Zdeněk Víšek. GVBT Slaný

Fotografie najdete  ZDE