ANG-SEXTA_43
Neuběhlo mnoho času od školního zájezdu do Paříže a my žáci sexty slánského gymnázia jsme opět balili kufry a těšili se na další zahraniční výlet, tentokrát do Brightonu v jižní Anglii. Tento zájezd nás však na rozdíl od toho předešlého nestál ani korunu, neboť naše škola realizovala projekt, jenž je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky pod reg. číslem CZ.1.07/1.1.00/56.1414.
V neděli 1.listopadu 2015 kolem deváté hodiny večerní jsme nastoupili do autokaru a rozloučili jsme se s naším královským městem.

V dopoledních hodinách následujícího dne jsme dorazili do přístavu Calais, kde jsme se po chvilce čekání nalodili na luxusně vybavený trajekt. Hodinová ručička oběhla ciferník, trajekt zakotvil pod doverskými útesy. Po dvou hodinách jízdy jsme vystoupili v centru města Brighton u známého mola, kde si nás postupně vyzvedly naše hostitelské rodiny.
V následujících třech dnech jsme každé dopoledne docházeli do zdejší jazykové školy, kde jsme získali pocit, že naše angličtina i všeobecné znalosti vůbec nejsou špatné. Odpolední výlety do okolí Brightonu jsme si velmi užili. Navštívili jsme portsmouthské doky, rybářské městečko Hastings a při západu slunce i útesy Seven Sisters. Po skončení výletů se každý z nás mohl těšit na chutnou večeři a konverzaci se svou hostitelskou rodinou.
Všechno dobré ale jednou končí, a proto jsme se naposledy nasnídali a rozloučili s těmi, kteří nás několik nocí prvotřídně ubytovávali, a tak trochu i nám přirostli k srdci.
Napříč okouzlující zvlněnou krajinou anglického venkova jsme směřovali k Londýnu. Po několika hodinách jsme do této metropole dorazili, vystoupili z autokaru u Houses of Parliament a v okamžiku již viděli Westminsterské opatství i slavný Big Ben, který je symbolem města a svým způsobem i celé země. Přes řeku Temži jsme spatřili London Eye, největší vyhlídkové kolo v Evropě. Poté jsme došli k Buckinghamskému paláci, odkud už nebylo daleko na Trafalgar Square. Následně jsme se vydali k St. Pauls Catedral. Po přibližně pěti stech schodech se odvážnějším z nás před očima rozprostřel celý Londýn jako na dlani a jeho krásu by v tu chvíli popsal jen málokdo. Přes frekventované silnice jsme se postupně prokousávali až k Tower Bridge, po němž jsme přešli k shakespearovskému divadlu Globe. Před tímto divadlem nám průvodkyně obstarala jízdenky na "říční taxi." Během plavby řekou Temží jsme pozorovali pamětihodnosti Londýna, zahalené již ovšem závojem noci. Konečnou zastávkou našeho putování anglickou metropolí se stala čtvrť Greenwich, kam dorazil náš autokar, aby nás vyzvedl a odvezl zpět do našich domovů v České republice.
Zcela vyčerpaní jsme padli na sedačky, kde málokdo našel sílu se vůbec pohnout, dokud to kvůli cestě přes La Manche nebylo nutné. Následně většina z nás stěží otevřela oko ještě několik dlouhých hodin. Starobylý duch anglické kultury a překrásné přírodní scenérie nás zcela uchvátily a nádherné vzpomínky na tento zájezd zůstanou už navždy uchovány v našich myslích.
Pavel Roll, Kristýna Haismanová
Fotografie z našeho pobytu naleznete ZDE