IMG-20191203-WA0002
Ve dnech 20. - 21. listopadu pořádala nezisková organizace Agora na naší škole, s podporou Královského města Slaný, akci s názvem „Studentské simulované zastupitelstvo.“
 První den se studenti seznámili se systémem demokratického státu a s komunální politikou. Zúčastnění studenti vyjmenovali a zpracovali pomocí kreativních stanovišť problémy ve městě Slaný a blízkém okolí. Také řekli, co se jím líbí a co naopak ne, většinu času pracovali ve skupinkách. Odpoledne studenti navštívili skutečné zastupitelstvo města Slaného v Městském centrum Grand a s napětím ho sledovali.

Někdo ze studentů odešel dříve, někdo později – poslední z účastníků odešel až po skončení zastupitelstva v pozdních večerních hodinách.
 Druhý den proběhlo zhodnocení zastupitelstva předešlého dne a rozdělení do fiktivních politických stran – každá strana si vzala nějaký problém a ten začala zkoumat do hloubky. Tato fáze všechny studenty bavila, a zvláště pak vymýšlení názvů stran bylo nejednou úsměvné. Později dorazili i někteří zastupitelé z předešlého jednání v čele s panem starostou Martinem Hrabánkem. Ti se následně připojili k jednotlivým skupinkám a pokusili se společně naplnit program fiktivních stran a připravit podklady pro nadcházející simulované studentské zastupitelstvo.
 Po hodinové pauze již všichni seděli na místech zastupitelů připraveni na vrchol celé akce. Někdo se těšil, někdo se obával, někdo byl nervózní. Po vypuknutí simulovaného zastupitelstva, jemuž předsedal pan starosta, se většina studentů osmělila a pustila se naplno do diskuse. Padala zde témata jako například: Okresní dům, bezpečnost ve Slaném, turistické stezky, i doprava a přechody. Docházelo k menším střetům, ale v zásadě se studenti na problémech shodli. Padaly i uštěpačné, ironické, dokonce i posměšné poznámky. Obecenstvo, které tvořili zastupitelé, členové organizace Agora a zástupci médií, se smáli, souhlasně kývali hlavou, a dokonce i zatleskali.
Po skončení každý student dostal certifikát a proběhlo společné focení. Celá akce se podařila a nikomu by nevadilo ji trochu prodloužit, každý si odnesl něco nového. Studenti doufají, že se podaří zorganizovat něco obdobného znovu.
Jaroslav Chlad
Fotografie neleznete ZDE

Joomla templates by a4joomla