V červenci a srpnu letošního roku  se ve Slaném  v součinnosti Gymnázia Václava Beneše Třebízského a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR uskutečnily celkem čtyři pětidenní  cykly  projektu Léto s češtinou, jehož hlavním záměrem bylo umožnit ukrajinským dětem, které společně se svými rodiči byly nuceny po 24. únoru 2022  opustit svou vlast, osvojit si základy českého jazyka.

Kromě výuky češtiny děti z Ukrajiny  absolvovaly také nejrůznější tematické exkurse po zajímavých místech ve Slaném (karmelitánský klášter, sportovní letiště, hasičský dům,  Boží hrob a Slánská hora) a v jeho blízkém i vzdálenějším  okolí  (jezdecké centrum v Královicích, soukromá zoologická zahrada Obůrka v Třebichovicích, železniční muzeum v Lisovicích u Zlonic a areál Vodní svět v Čábárně u Brandýska).

Nedílnou součástí programu byly také sportovní aktivity, které probíhaly v tělocvičně  gymnázia, plavecké hale, rekreačním areálu na Bucku u Nového Strašecí i na několika dětských hřištích ve Slaném.

Všem občanům, kteří se podíleli na realizaci tohoto projektu patří  poděkování -  jmenovitě pak  starostovi Královského města Slaný Martinu Hrabánkovi, řediteli slánského gymnázia Milanu Dundrovi a Martinu Šturmovi z Talentcentra Laborky.cz.

Poděkování za pomoc a spolupráci  patří také Rostislavu Ovčarikovi, který ukrajinským dětem umožnil návštěvu své soukromé včelí farmy v Kvíci u Slaného a  na tomto projektu se podílel i další svou činností

P. Novák, Z. Víšek

Další fotografie naleznete ZDE