V druhé polovině června 2023 bude společností Patria, z.s. a slánským Vlastivědným muzeem za finančního přispění Městského úřadu Královského města Slaný vydán již 30. ročník obnovené ročenky Slánský obzor, která přibližuje historické osobnosti a události našeho regionu.

Příspěvky v letošním ročníku Slánského obzoru jsou velmi rozmanité, neboť čtenáři zde naleznou – kromě dalších  příspěvků -  například studii  ředitele Gymnázia Václava Beneše Třebízského Milana Dundra Malnický řasák ve Slaném, dále odborné pojednání literárního historika a vysokoškolského pedagoga  Miloše Sládka o farních školách v 18. století na Rakovnicku a Slánsku i stať bývalého velvyslance v Mongolsku a zakladatele Malého asijského muzea  v Ledcích Jiřího Šímy o historii bývalých lázní ve Šternberku u Slaného, kam v průběhu 19. století přijížděli významní  hosté.

S tímto místem je spjat především pobyt novináře Karla  Havlíčka Borovského, který formou místopisné studie v tomto vydání Slánského obzoru popsal předseda společnosti Patrie  a učitel dějepisu na slánském gymnáziu Zdeněk Víšek.

Dalším pedagogem slánského gymnázia, jenž přispěl do 30. ročníku Slánského obzoru, je učitel  biologie a zeměpisu Michal Procházka, který zmapoval  možnosti alternativní výuky přírodovědných předmětů v areálu mokřadního biotopu v Pálči nedaleko Slaného.

Osobnosti prozaika, dramatika a novináře Karla Scheinpfluga (1869 – 1948) se věnoval historik moderních dějin  Milan  Hes, jenž ve své stati tohoto slánského rodáka představil především jako filmového kritika.

Zcela současným událostem ve Slaném je pak věnována zpráva vedoucí odboru kultury slánského městského úřadu Markéty Škrancové o vzniku Kumpánovy zahrady, která se stala celostátním vítězem soutěže Památka roku 2022.

Šéfredaktorkou Slánského obzoru je od roku 2022 kladenská historička a archivářka Irena Veverková.

Veřejné uvedení Slánského obzoru se uskuteční ve středu 21. 6. 2023 od 17 hodin v Malé galerii Vlastivědného muzea, kde vystoupí předseda společnosti Patria Zdeněk Víšek s komentovanou prezentací své studie věnované pobytům Karla Havlíčka v našem kraji. Moderátorkou setkání  bude Irena Veverková.

Předsednictvo Patrie, z.s.

 

Joomla templates by a4joomla