Den první

Ze Slaného jsme vyrazili v 10 hodin ráno. Cestovali jsme přes Německo, Belgii a Francii. K přesunu na Britské ostrovy jsme využili Eurotunel.

Cestu jsme si krátili posloucháním písniček a sledováním filmů. I přes nedostatek spánku a obvyklá čekání na toalety nám cesta společně utekla rychle a bez problémů. Za to můžeme děkovat pan u průvodci, který nám čas zpestřil filmy, zpíváním písniček i povídáním o zajímavostech Spojeného království.

Den druhý

Po příjezdu do hlavního města nás uvítal kouzelný východ slunce u řeky Temže. Když jsme se dozvěděli, že za 30 minut začíná naše prohlídka Londýna, byli jsme velmi překvapení, hodinky totiž ukazovaly 4. hodinu ranní. Přesto jsme sebrali své síly a vydali se na cestu.

Prošli jsme se po London bridge, na němž jsme si poslechli píseň London Bridge Is Falling Down. Zhlédli jsme památník Velkého požáru Londýna, který město soužil v roce 1666, také slavný most Tower Bridge a Tower, který sloužil jako pevnost či zbrojnice a ke kterému se váže zajímavá pověst. Legenda totiž praví, že pokud z Toweru uletí krkavci, kteří zde žijí, monarchie ve Velké Británii zanikne.

Pokračovali jsme přes Doky sv. Kateřiny, most Millennium až do proslulé Oxford Street, kde jsme měli možnost si cokoli zakoupit a pak už jsme zastavili jen u katedrály sv. Pavla, kde se odehrálo mnoho významných událostí Anglie. 

Tím jsme ukončili náš výlet po Londýně a čekala nás už jen cesta do  velšského městečka Barry. Nakonec jsme přijeli o trošku dříve. Na chvíli jsme se zastavili u moře a pak už nás vyzvedly naše hostitelské rodiny.

Den třetí

Již od rána svítilo slunce, které pozdvihlo naše zážitky ze třetího dne na novou úroveň.

Jako první místo jsme navštívili jedno z nejnavštěvovanějších měst Stratford nad Avonou, které bylo rodným městem básníka, dramatika a herce Williama Shakespeara. Naše první kroky vedly do Shakespearova rodného domu, následně jsme cestou ke kostelu Nejsvětější trojice zahlédli bývalou chlapeckou školu krále Edwarda IV. V kostele jsme měli možnost zahlédnout hrob Shakespeara a jeho rodiny. 

Kolem 2. hodiny odpolední proběhl přesun na hrad Warwick, jejž vlastní druhá největší zábavní společnost Merlin Entertainments. Na Warwicku rozhodně není nuda, sami jsme fandili Yorku, či Lancasteru v simulovaném konfliktu války růží a podívali jsme se na komentované přestavení dravých ptáků. 

Tento den byl opravdu nabitý, protože cestou domů jsme zavítali ještě do univerzitního města Oxfordu. Město se pyšní například Christ Church College. Tam se natáčelo několik scén Harryho Pottera. Oxford má také jednu zajímavost týkající se zkoušek na univerzitě. Když při zkoušce zemře žák, všichni ostatní dostanou za A jako kompenzaci za utrpěné trauma.

Den čtvrtý

V úterý ráno bylo na programu městečko Salisbury. Nachází se zde Salisburská katedrála s věží vysokou 123m - jednou z nejvyšších ve Velké Británii. Uvnitř katedrály se nachází vzácná část dokumentu Magna Carta (Velká listina práv a svobod).

Ve městečku Salisbury jsme ochutnali nejslavnější britský pokrm fish&chips a se zájmem procházeli mezi stánky na náměstí, na kterém se dvakrát týdne konají trhy.

Následně jsme se autobusem přesunuli na Stonehenge - komplex menhirů pocházející z mladší doby kamenné a doby bronzové. Existuje mnoho teorií o tom, kdo Stonehenge postavil (kouzelník Merlin, Ďábel), avšak nejpravděpodobněji se o to zasloužili Keltové.

Před návratem do hostitelských rodin jsme ještě zastavili v lázeňském městě Bath. Úchvatné staré uličky a promyšlená architektura nás velice překvapila. Jednou z nejvýznamnějších staveb byl Královský půlměsíc a The Circus. Dalším turistickým místem v Bathu je dům, ve kterém bydlela literární autorka Jane Austenová. Bath lákal mnoho návštěvníků již v minulosti a dnes tomu není jinak. 

Den pátý

Poslední den našeho výletu se nesl ve znamení návratu do Londýna. Čekala nás západní část, kterou jsme první den návštěvy Londýna neviděli. Prošli jsme kolem domu známého zpěváka Freddieho Mercuryho, který se jmenuje Garden Lodge. Další zastávkou byl Kensington palace, který je využíván princem Williamem. Naše kroky dále vedly k Buckinghamskému paláci, který je sídlem panovníka. Nemohli jsme zapomenout na Westminsterské opactví. Zde sídlí anglikánská církev. Dále jsme strávili krásné chvílé na okružní plavbě a dojeli až k Tower Bridge. Také jsme navštívili jednu z nejznámějších atrakcí London Eye. Nemohli jsme opomenout Trafalgar Square, Lester Square a Piccadilly Circus.

Poslední kroky vedly k autobusu a následnému odjezdu do České republiky.

Zážitky z návštěvy Velké Británie zpracovali : Veronika Houdková, Matyáš Karpíšek a Ema Steinbergová

Další fotografie naleznete ZDE

Joomla templates by a4joomla