Guyancourt 2015_7

Ve dnech 14. až 17. května tohoto roku navštívila delegace složená ze 14 žáků Základní školy v Rabasově ulici a šesti studentů Gymnázia Václava Beneše Třebízského francouzské město Guyancourt, které leží na jihozápadním okraji Paříže.

Tato návštěva se uskutečnila ve spolupráci s partnerským městem Pegnitz. Námětem setkání delegací ze čtyř měst – Guyancourt, Pegnitz, Linlithgow (Skotsko) a Slaného – byla podpora aktivit evropské mládeže.
Vzhledem k tomu, že jsme se této akce nikdy neúčastnili, nevěděli jsme, co nás čeká. Cesta do francouzského města Guyancourt začínala velmi časně. Společně s dalšími slánskými žáky jsme odjížděli již v půl čtvrté ráno. V německém městě Pegnitz se k nám připojili další účastníci. Během cesty jsme několikrát zastavili, abychom se protáhli a občerstvili. Po čtrnácti hodinách jsme konečně spatřili Guyancourt. Toto půvabné a klidné město se nám hned zalíbilo. Po příjezdu nás rozdělili do rodin. Potom už následoval individuální program.
V pátek se naše skupina vydala do Muzea letectví a vesmíru. Průvodce hovořil německy, ale příliš nám to nevadilo. Většinou jsme mu rozuměli. Muzeum bylo obrovské. Nejvíce nás zaujala hala s vitrínami, kde jsme si mohli prohlédnout více než tisíc modelů různě starých letadel. Potom následoval oběd. V hotelu nás ohromil obrovský švédský stůl plný nejlepších francouzských pochoutek. Někteří odvážlivci si troufli i na šneky. Těšili jsme se i na prohlídku letiště Charlesse de Gaulla. Průvodkyně nám o tomto objektu řekla několik zajímavostí. Po návratu do rodin jsme se připravili na společenský večer, kde nám obyvatelé Guyancourtu předvedli pěvecká i taneční vystoupení.
V sobotu byl program v režii hostitelských rodin. Většina jich podnikla výlet do nádherné romantické Paříže. Cestovalo se vlakem a metrem. Měli jsme úžasnou příležitost vychutnat si klidnou atmosféru v zahradách u Eiffelovy věže, prohlédnout si krásné domečky s malebnými fasádami a barevnými okenicemi. Podívali jsme se do obchodu s domácí čokoládou poblíž katedrály Notre Dame a ochutnali jsme pařížské palačinky. Naše oči se střetly s očima tolika turistů, kteří navštívili Paříž, stejně tak, jako mnozí z nás poprvé, a jistě ne naposledy. Někteří z nich se zastavili u mostu se zámky lásky a sami klíč hodili do Seinny.
Všichni máme krásné vzpomínky na toto kouzelné místo. Guyancourt jsme si velmi oblíbili, a tak se nám příliš nechtělo zpátky domů. V Pegnitz se od nás někteří odpojili a my jsme pozdě v noci dorazili do Slaného. Myslím, že se tato akce velmi vydařila a všichni jsme si ji užili. Tímto děkujeme všem organizátorům.
Studenti sexty      Fotografie najdete zde: Fotogalerie