Zleva: Marek Seghman, Pavel Majtán, Tomáš Roun, Dominik Šrámek-Lžička, Jakub Kozák
Gymnázium Václava Beneše Třebízského si připomíná v letošním roce již 355. výročí svého založení. Kromě bohaté historie se ale může naše škola chlubit také dlouholetými úspěchy studentů na olympiádách v přírodovědných i humanitních předmětech. V oblasti matematiky a fyziky školu reprezentuje několik studentů z letošní sexty, kterým talent bezesporu nechybí, a jejich účast tedy téměř vždy končí úspěšně.

Jakub Kozák, Jan Macák, Pavel Majtán, Tomáš Roun, Marek Seghman a Dominik Šrámek-Lžička. To jsou jména šesti výborných studentů, kteří se matematických i fyzikálních olympiád účastní pravidelně od školního roku 2007/2008, kdy se tehdy jako čerství studenti primy sešli poprvé na půdě gymnázia. První úspěchy přišly obsazením medailových pozic v okresních kolech matematických olympiád. Od kvarty, tedy 9. třídy základních škol, se pro zájemce o řešení zapeklitých úloh objevuje nová výzva v podobě krajských kol. V loňském roce se kluci tohoto úkoly zhostili výborně, v krajském kole fyzikální olympiády se ze šestičlenné výpravy stalo pět zástupců gymnázia úspěšnými řešiteli, což podléhá určitým podmínkám v ohodnocení. Nejvýše se tehdy umístil Dominik Šrámek-Lžička, který dosáhl na 5. místo. V krajském kole matematické olympiády exceloval Tomáš Roun, který obsadil 1.příčku. 

Letos se naši géniové vydali pokořit krajská kola znovu a opět sklízeli úspěchy. Na fyzikální olympiádě se nenechali zahanbit Marek Seghman, který obsadil 4. místo, Dominik Šrámek-Lžíčka na místě 6. a Tomáš Roun, který skončil na 7. místě. Ostatní účastníci z celého Středočeského kraje jistě blednou závistí. Opravdové vítězství ale slánské gymnázium slaví po letošním krajském kole matematické olympiády, ve kterém konkurenci naprosto převálcovali Dominik Šrámek-Lžička, který se může radovat z 1.místa, a Tomáš Roun, který skončil na místě druhém. Oběma se tak naskytla možnost navštívit týdenní matematické soustředění v Jevíčku pod dohledem samotných tvůrců příkladů, které se v olympiádách objevují.
Na tomto matematickém soustředění se každoročně setkávají účastníci krajských kol kategorií B a C (1. a 2. ročníky středních škol) matematické olympiády, kteří v daném roce dosáhnou určitého počtu bodů. Každé dopoledne absolvují čtyři hodiny matematického semináře s profesory z předních českých univerzit. Odpoledne je pro účastníky vymyšlen společenský program tak, aby se všichni vzájemně poznali. Musí být zajímavé sledovat, kolik z nich se v budoucnu sejde na vysoké škole. V roce 2011 se soustředění zúčastnil Pavel Majtán, vloni Tomáš Roun, který letos do Jevíčka zavítal podruhé, tentokrát s Dominikem Šrámkem-Lžičkou.
Abyste ovšem nedošli k mylnému názoru, že všichni výše uvedení studenti slánského gymnázia jsou matematici tělem i duší a škole se věnují celé dny a noci, buďte si jistí, že se zabývají také individuálními volnočasovými aktivitami, které je baví. Tomáš se například již odmala věnuje taekwondu, Marek hraje na bicí a reprezentuje TJ Sokol Slaný v nohejbale, Honza hraje ve volném čase ping pong a perfektně ovládá hru na klarinet, Pavel vyniká ve florbale a ping pongu. Jakub Kozák je nadšeným skautem a často se účastní cyklistických závodů.
Jako studentka sexty musím říct, že je skvělé chodit do stejné třídy se všemi výše uvedenými. Jejich smysl pro humor a ochota pomáhat těm méně zdatným z nich dělají výborné spolužáky, se kterými se snadno vychází. Za celou třídu a školu tedy klukům gratuluji a přeji mnoho dalších úspěchů.
                                                  Markéta Rabasová, sexta Gymnázium Václava Beneše Třebízského Slaný

Joomla templates by a4joomla