Francie 2013
Brzy po začátku školního roku se někteří studenti slánského gymnázia vydali na plánovaný zájezd do Paříže. Spolu s profesorkami Černou a Knížkovou 4. září v pozdních odpoledních hodinách odjeli směr La France.

 
Francie 2013

S dlouhou cestou autobusem se každý vypořádal po svém, ale obecně se dá říci, že jsme se moc nevyspali. Občasné zastávky na benzínkách nám tak byly vítanými pauzami na protahování ztuhlých svalů. Kolem šesté hodiny ranní náš autobus dorazil do Paříže! Únava po probdělé noci byla najednou pryč. Celí nadšení jsme vystoupili v centru města a vydali se vstříc novým zážitkům a poznatkům. Sluníčko svítilo možná až moc a úsměvy na našich tvářích stejně tak. Procházeli jsme Paříží a s úžasem hleděli na místa, která někteří z nás znali jen z obrázků a vyprávění. Paní průvodkyně Marie Bártová nám dávala veškeré informace a historické perličky z pařížských ulic. Navštívili jsme například katedrálu Notre-Dame, tolik známou z románu Chrám Matky Boží od Victora Huga. Bohužel Quasimoda jsme zde nezahlédli (tak snad příště). Pokračovali jsme přes Latinskou čtvrť, kde jsme si prohlédli Panthéon nebo slavnou francouzskou univerzitu La Sorbonne. Udělali jsme pár fotek krásného Lucemburského paláce a poseděli v jeho rozkvetlé zahradě. Známými bulváry jsme se za poledního slunce dostali až k Invalidovně, kterou nechal vystavět francouzský král Ludvík XIV. Kupole této zajímavé památky se v přímém svitu nádherně leskla, asi stejně jako za vlády krále Slunce. 
Pak už jsme se vydali k tomu nejočekávanějšímu z celého zájezdu. La Tour Eiffel! Eiffelova věž! Na první fotky tohoto monumentu padlo několik minut, ale museli jsme si pospíšit, abychom se dostali i na její vrchol. Fronta byla dlouhá, ale zážitek, který nás čekal, přebil všechny dřívější pochybnosti a tu hodinku strávenou v nekonečných řadách též. Výhled byl jednoduše nádherný! Ráj pro mladé fotografy našeho zájezdu, kteří se snažili překonat jeden druhého co nejkrásnější fotkou. Překonali se ale i jiní studenti, kteří se s menšími závratěmi dostali až na vrchol věže. Nezapomenutelný zážitek to tak byl hned v několika ohledech. Po zdolání Eiffelovky se někteří zchladili zmrzlinou nebo ledovou tříští, jiní zas ve fontáně na Trocadéru nebo v Seině. Na konci dlouhého parného dne jsme všichni s vděkem přijali kajuty hotelu Premiere Classe a poměrně rychle usnuli.
V pátek nás čekala vydatná hotelová snídaně a pak jsme se vydali na prohlídku zámku ve Versailles. Stavbu jsme prolezli skrz naskrz a důkladně ji zdokumentovali. Ještě pár fotek na krásném nádvoří a mohlo se vyrazit na další zámek, tentokrát na Fontainebleau. Trochu nás ale zdržel řidič italského autobusu, který odřel lak našemu zájezdovému mercedesu. Po dobu, co se nehoda řešila, nám dělal společnost chlapík ze Senegalu, se kterým jsme usmlouvali osm malých Eiffelovek za jedno euro! Sice jsme místy byli za ruskou mafii, ale protože jsou české holky nejhezčí, tak si několik desítek maket francouzského monumentu vezeme domů. Zámek Fontainebleau je sice menší než ten ve Versailles, ale nijak méně zajímavý. Několik fotek jsme pořídili i v jeho zahradách a pak už jsme se vydali na poznávání celého města. Někdo navštívil poštu a po dlouhém hádání s automatem si koupil známku, aby poslal domů pohled, jiní zas nakupovali suvenýry nebo si zašli na dobrou večeři. Příjemně unavení jsme dojeli do hotelu, s ostatními probrali krásný den a brzy usnuli.
V pátek ráno jsme si zabalili kufříky a po dobré snídani se rozloučili s hotelem. Přijeli jsme na okraj Paříže do čtvrti La Défense a prohlédli si moderní úřední budovy a tzv. Archu, okno do 21. století. Pak jsme nasedli na metro směr Palais du Louvre. Bohužel, někteří z nás se projeli ještě o jednu stanici dál, neboť pařížské metro jaksi nepočítá s tak velkým množstvím lidí, kteří chtějí naráz vystupovat, takže jsme s otevřenou pusou sledovali, jak šestice našich spolužáků ujíždí dál do podzemní tmy. Naštěstí jsme se zase brzy setkali, a to na nádvoří v Louvru pod velkou pyramidou. V muzeu si každý přišel na své, ale samozřejmě jsme všichni našli cestu ke známému obrazu Mona Lisa, francouzsky La Joconde. Městskou linkou jsme se bez dalších zádrhelů dopravili až na Montmartre, kde jsme nahlíželi pod ruce pouličním malířům a někteří si dali i francouzskou specialitu Les Crêpes, tedy palačinky. Následovala prohlídka chrámu Sacre-Coeur a posezení s výhledem na celou Paříž. Zájezd jsme zakončili večerní projížďkou po řece Seině, kde byla třešničkou na dortu osvětlená Eiffelova věž. S trochou nostalgie jsme nasedli do našeho autobusu a vydali se zpět do Slaného, protože i když je Paříž krásné město, doma je doma.
Přestože byl zájezd jen na pár dní, stihli jsme prochodit snad celou Paříž a zážitků máme na půl roku dopředu. Musíme poděkovat paní průvodkyni Marii Bártové a také cestovní kanceláři SLAN tour za program i pánům řidičům za bezpečnou jízdu. A hlavně profesorkám našeho gymnázia paní Černé a paní Knížkové za jejich odvahu vzít nás tak daleko od Slaného a za příjemně strávený čas, na který budeme vzpomínat minimálně do dalšího zájezdu.
A mimochodem - doufám, že všem rodičům a známým chutnaly ty voňavé sýry, které jsme přivezli.
Tereza Kamarýtová (Septima)
Francie 2013

Francie 2013

Francie 2013
Další fotografie najdete ZDE.                                                  Foto Jakub Kozák, úvodní foto Vojta Hýka

Joomla templates by a4joomla