Ve středu 7. 1. 2026 se v aule naší školy uskutečnil (a to v rámci výuky moderních dějin i aktivit prevence sociálně-patologických jevů) čtyřhodinový projektový den o antisemitismu a rasismu. Paní M. Vidláková, která jako malá dívka byla v době druhé světové války nacisty internována v terezínském ghettu, seznámila studentky a studenty se svým životním příběhem. Další přednášející pan Radek Hejret, jenž je pracovníkem Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ), informoval posluchače o vyvoji antisemitismu i o současné situaci v Izraeli. Vystoupení obou přednášejících mělo u studentů, kteří v závěrečné části projektu položili velké množství dotazů, velmi pozitivní ohlas.
Z. Víšek, foto J. Poštová
Od 1. do 5. prosince 2025 proběhla na slánském gymnáziu dlouho očekávaná studentská
výměna s partnerským městem Pegnitz. Na společné dobrodružství se vydalo 19 německých a
18 českých studentů, kteří tak navázali na tradici přátelských vztahů nejen obou škol, ale také
obou měst. Němečtí studenti byli ubytováni v hostitelských rodinách slánských vrstevníků,
což dalo celé akci příjemnou domácí.
Program výměny byl pestrý, aktivní a místy i velmi kreativní. Hned první den čekaly
účastníky společné seznamovací aktivity i hravé objevování města Slaný, které jim místní
studenti představili zábavnou a interaktivní formou. Oficiálního přivítání se studenti dočkali
také na radnici, kde je pozdravil starosta města. Předvánoční atmosféru města ještě
prohloubilo zdobení perníčků a vlastní příprava voňavých kokosových kuliček. K odpočinku i
zábavě pak posloužila společná návštěva bowlingu.
Ani v následujících dnech nescházel bohatý výletní program. Velký úspěch měla exkurze do
Prahy spojená s komentovanou prohlídkou historického centra. Další den se skupina vypravila
do okolí Kladna – navštívila důl Mayrau, absolvovala workshop, prohlídku a navštívila
muzeum v Lidicích. Silné dojmy z těchto míst pak studenti vyvažovali odpolední kreativní
aktivitou v přátelské Pecka Artcafé v Kladně, během níž vyráběli vánoční andělíčky.
Večery trávili studenti v hostitelských rodinách, které jim nabídly nejen zázemí, ale také
spoustu milých zážitků. Právě díky nim mohla výměna proběhnout v tak přátelském a
otevřeném duchu.
Velké poděkování proto patří všem rodičům zapojených studentů – za jejich ochotu, vstřícnost
i čas, který věnovali hostům z Pegnitz. Poděkování si zaslouží také všichni organizátoři,
učitelé a studenti, kteří se podíleli na přípravě i hladkém průběhu celé akce.
Nyní už se s nadšením díváme dopředu. Na jaře – konkrétně v březnu – čeká české studenty
návštěva v Pegnitz, kde bude dobrodružství pokračovat. Slánsko-pegnitzské přátelství tak
bude mít další krásnou kapitolu.
K. Šlehoferová, P. Čermáková
Hodiny literatury v maturitním ročníku jsou věnovány především druhé polovině 20. století, proto se třídy oktáva a 4. A vypravily do Knihovny Václava Havla, kde proběhl workshop věnovaný nejen osobnosti prvního porevolučního prezidenta, ale především jeho dílu Audience. Zvolené aktivity vedly studenty k úvahám o smyslu jednotlivých promluv, někteří si sami zahráli roli Ferdinanda Vaňka a na závěr vzniklo několik absurdních dialogů. Z ohlasů samotných studentů je zřejmé, že hodinu a půl trvající návštěva mnohé přesvědčila o zařazení tohoto díla do seznamu maturitní četby.
Studenti čtyřletého studia zůstali i v druhé části dne věrni tématu a pokračovali do Muzea komunismu, což si pochvalovali především ti, kteří zvolili dějepis jako jeden z předmětů maturitní zkoušky. Oktáva již návštěvu této instituce absolvovala dříve, a tak se po domluvě s třídní učitelkou vypravila do působiště Jana Husa – Betlémské kaple.
Jana Poštová
V rámci výuky dějepisného semináře, který je určen studentkám a studentům třetích ročníků, jsme 10. 12. 2025, tedy v adventním předvánočním čase, navštívili významnou barokní památku našeho regionu - Boží hrob ve Slaném. Na místě jsme vyslechli referáty o historii této stavby i o působení významného českého šlechtického rodu Martiniců v našem kraji. Dozvěděli jsme se tak mnoho zajímavostí a díky slunečnému počasí panovala po celou dobu tematické vycházky příjemná atmosféra. Tato akce navázala na předchozí historicky zaměřené exkurse, jejichž cílem byl gotický kostel sv. Gotharda a slánský židovský hřbitov.
Z. Víšek
V pondělí 4. prosince 2025 se v sále MC Grand Slaný uskutečnilo historicky první zasedání nově vzniklého studentského parlamentu naší školy.
Slavnostní atmosféru podtrhla přítomnost významných hostů. Mezi čestnými hosty nechyběl ředitel školy Milan Dundr, starosta Královského města Slaný Martin Hrabánek, a zároveň se stala čestným hostem hejtmanka středočeského kraje Petra Pecková.
Při následujícím rozhovoru vzkázala : „Mám vzkaz, aby opravdu komunikovali nejen v parlamentu, ale i s těmi, které zastupují - tedy se svojí třídou.”
Máme také pozitivní zprávu od pana starosty : „Budu rád, když parlament bude spolupracovat s městem.”
Studentský parlament vznikl jako prostor pro spolupráci, sdílení nápadů a hledání společných cest ke zlepšování prostředí, ve kterém každý z nás tráví velkou část dne.
Jsme rádi, že myšlenka školního parlamentu dostala reálnou podobu a děkujeme všem, kteří se na vytvoření a uskutečnění parlamentu aktivně podíleli, a těšíme se, co nového a pozitivního studentský parlament přinese do života naší školy.
Vojtěch Hübel
V pátek 7. listopadu 2025 jsme se vydali do Archeoskanzenu Březno a zároveň navštívili
muzeum v Lounech. V Archeoskanzenu jsme viděli různé pravěké nástroje, jako třeba
pravěký mlýnek na mouku. Když jsme se přesunuli do muzea Louny zahráli jsme si
vzdělávací hru. Všichni jsme si to moc užili, doufáme, že se někdy na obě místa podíváme
znovu.
Karin Schusterová, prima
V rámci Slánské tisícovky 2025/2026 se 22. října v hale Bios odehrál basketbalový turnaj
dívek, který pro nás skončil velmi dobře. Dívky z vyššího gymnázia prohrály jen 1. zápas a
ostatní vyhrály. Získaly tak v těžké konkurenci pohár.
Ve dnech 4. a 5. listopadu se v tělocvičně 3. ZŠ Slaný konaly basketbalové turnaje chlapců
a dívek, kteří chodí do kvarty a tercie. Kategorie chlapců kvůli smolné remíze s 2. ZŠ Slaný
a nešťastné prohře proti Panenskému Týnci nepostoupila ze skupiny, ale drtivě porazila ZŠ
Kvílice a zajistila si 7. místo.
To naopak dívkám se dařilo o poznání lépe a dokázaly získat výtečné 3. místo za suverénní
3. ZŠ Slaný a druhou 1. ZŠ Slaný. V průběžném pořadí Slánské tisícovky se tak držíme na
3. místě těsně před 2. ZŠ Slaný.
Filip Janoušek